Sauna ogrodowa to wyjątkowy sposób na relaks i zdrowie. Jednak pamiętaj, że należy o nią odpowiednio dbać. Jak nie dopuścić do zniszczenia drewna, kamieni i innych elementów sauny? W kolejnych akapitach znajdziesz szczegółowy przewodnik, w którym zebraliśmy niezbędne informacje o pielęgnacji sauny. Konserwowanie i pielęgnacja sauny ogrodowej zgodnie z naszymi poradami zapewni jej pełną funkcjonalność przez dziesięciolecia.
Jak korzystać z sauny ogrodowej?
Prawidłowa eksploatacja sauny ogrodowej to klucz do jej długowieczności. Po pierwsze, nie zapominaj o odpowiednim wietrzeniu sauny po każdej sesji. Para i wilgoć, które pozostają po użyciu, mogą prowadzić do rozwoju pleśni oraz uszkadzać drewniane elementy sauny. Nasze sauny są wyposażone w komin wentylacyjny, z zasuwą regulacyjną – pełni on ważną rolę ponieważ umożliwia dostosowanie szybkości z jaką powietrze w saunie jest wymieniane. Podczas nagrzewania sauny dobrze jest przymknąć zasuwę (nigdy nie zamykaj zasuwy do końca). Dzięki temu sauna nagrzeje się szybciej.
Podczas korzystania z sauny uchyl zasuwę – tak, żeby świeże powietrze swobodnie dostawało się do sauny. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie odpowiednie stężenie tlenu i nie będzie Ci się kręciło w głowie. W przypadku sauny ogrodowej, gdzie temperatura otoczenia stale się zmienia, nie ma czegoś takiego jak optymalna pozycja zasuwy wentylacyjnej. To na ile trzeba będzie odsłonić zasuwę zależy zarówno od temperatury jak i wiatru.
Jeśli lubisz obficie polewać piec wodą w trakcie sesji w saunie, na skutek czego powstaje duże pary wodnej, korzystne jest, żeby na koniec saunę wywietrzyć przy otwartych drzwiach. Piec będzie jeszcze ciepły, co pomoże osuszyć pomieszczenie.
Kondensacja pary wodnej w saunie
Przy dużych różnicach temperatury między sauną z otoczeniem może dojść do zjawiska kondensacji (skraplania) wody na przeszkleniach, szczególnie jeśli polewasz kamienie wodą. Jest to zjawisko całkowicie naturalne. Rama okna jest zabezpieczona lakierem, jednak jeśli woda się skropliła, dobrze jest przetrzeć ramę okna po zakończonym seansie.
Sauna ogrodowa powinna być również systematycznie ogrzewana, nawet, jeśli jej nie używasz. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym regularne włączanie sauny reguluje ilość wilgoci zgromadzonej w drewnie, co pozytywnie wpływa na jego stan. Wysoka temperatura niszczy bakterie oraz zarodniki grzybów, co zabezpiecza drewno przed szkodliwym działaniem tych czynników.
Jak dbać o saunę na co dzień?
Aby sauna ogrodowa służyła Tobie i Twoim bliskim jak najdłużej, regularnie dbaj o jej wnętrze. Siadając na ławce zawsze używaj ręcznika – najlepiej jeśli żadna część ciała nie dotyka ławki bezpośrednio. Drewno jest materiałem porowatym, więc zabezpieczy to przed wchłanianiem zanieczyszczeń, które możemy wnosić do sauny, najczęściej na stopach. Jeśli jednak zabrudziłeś ławkę, spróbuj przemyć ją wilgotną szmatką. Gdyby to nie pomogło możesz sięgnąć po specjalny środek do czyszczenia saun lub delikatny papier ścierny. Przy tym drugim należy uważać, ponieważ przy nieodpowiednim wykonaniu może powodować powstanie jaśniejszych plam na drewnie. Podłogę w saunie możesz wyczyścić namoczonym mopem lub szmatką z użyciem delikatnego środka czyszczącego.
Jeśli w saunie rozlała się woda należy ją zetrzeć, ponieważ jeśli wsiąknie w drewno może spowodować jego odkształcenie i przebarwienie.
OLEJOWANIE DREWNA W SAUNIE?
Często dostajemy pytania czy ławki w saunie należy olejować. My takiego rozwiązania nie polecamy, ponieważ wymaga regularnego odnawiania, oraz olej tworzy na drewnie lepką powierzchnię, z której ciężko jest usunąć brud.
Konserwacja sauny – jak robić to dobrze?
Konserwacja sauny ogrodowej to coś więcej niż tylko dbanie o jej wygląd – to także działania, które zapobiegają uszkodzeniom poszczególnych elementów. Co najmniej raz do roku, sprawdzaj stan i sprawność pieca saunowego. Przyjrzyj się także instalacji elektrycznej, jeśli sauna jest zasilana prądem. Przejrzyj kamienie w piecu – jest to element, który się zużywa – po czasie zaczynają się kruszyć i opadać między grzałki. Jest to niekorzystne, ponieważ blokuje swobodny obieg powietrza w piecu. Jeśli kamienie są w dobrym stanie, poprzekładaj je tak, żeby nie były ściśnięte, jeśli kamienie wykazują znaki zużycia, wymień je na nowe. Zwykle w użytku domowym kamienie należy wymienić co ok. 2-3 lata, w użytku komercyjnym zalecamy wymianę minimum raz do roku lub częściej w zależności od częstotliwości użytkowania. Każdą usterkę niezwłocznie zgłoś lub napraw, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji związanych z zagrożeniem zdrowia lub życia użytkowników.
MALOWANIE DREWNA NA ELEWACJI
Drewno elewacyjne, którym wyłożona jest zewnętrzna część sauny ogrodowej może wymagać odmalowania. Nasze sauny są zabezpieczane z zewnątrz lakierem firmy Tikkurila. Producent zaleca odnowienie powierzchni co 8-12 lat w zależności od warunków atmosferycznych na jakie jest narażona.
Wyjątkiem może być drewno termowane, które jest dostępne w dwóch wariantach: lakierowanym lub surowym. Przez pozostawienie drewna termowanego bez zabezpieczenia lakierem, pozwalamy zachodzić naturalnym procesom patynienia drewna, który polega na zmianie jego koloru pod wpływem czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV, wilgoć, czy temperatura – z czasem drewno przybierze srebrzysto-szary odcień. Ten proces jest szczególnie pożądany w niektórych projektach architektonicznych, ponieważ nadaje elewacjom surowy, naturalny wygląd. Patynowanie to w tym przypadku wynik utleniania powierzchni drewna, co nie wpływa na jego trwałość.
Podsumowanie
Regularna pielęgnacja, konserwacja i kontrola stanu sauny nie tylko przedłużają jej żywotność, ale także zapewniają bezpieczne i komfortowe warunki użytkowania. Pamiętaj, że regularne działania, takie jak prewencja i czyszczenie sauny mogą znacząco wpłynąć na stan sauny. Zastosowanie się do powyższych wskazówek sprawi, że będzie ona służyła przez lata, przynosząc radość i ukojenie.